Як знайти спільну мову з дитиною-підлітком?

“Важким” у дітей прийнято називати вік приблизно від 12-13 і до 16-17 років. Саме в цьому віці вашого ласкаву, добру і чуйну дитину ніби підміняють на зле і колюче створіння, яке істерить, скандалить і все робить навпаки. Так в чому ж причина і як з цим боротися?Психологи стверджують – ніяк. Цей період треба просто пережити як стихійне лихо. Однак його сумним наслідком може бути втрата довіри з боку дитини і хороших стосунків із нею назавжди. Щоб цього не сталося, важливо зайвий раз не піддаватися емоціям і поводитися правильно й мудро.
1. Запам’ятайте, що в цьому віці ваша дитина начебто “виношує” свою особистість, що формується. Вона нервова і потребує дбайливого ставлення. У цій ситуації батьки повинні проявити в першу чергу турботу і підтримку.2. Кожен тінейджер, з точки зору психології, – людина з “прикордонною” психікою. Це означає, що більш-менш явно виражений розлад нервової системи в більшості випадків є нормою.3. Переконайтеся, що дитина має можливість певну кількість часу перебувати на самоті (одна в квартирі на час вашого від’їзду, одна в своїй кімнаті після школи і т.п.). Повірте, якщо підліток ні секунди не буває один, він поступово вибухне (“вибух” – це, відповідно, істерика).4. Пам’ятайте також, що його кімната – це його територія. За її межами може відбуватися і вирішуватися, що завгодно, але в його кімнаті повинні діяти його закони.

Батькам на замітку: стан кімнати підлітка – це стан його душі. Суворий порядок – він педантичний і акуратний, серйозний і уважний. Повний хаос – він у творчому або емоційному пошуку. Постійно різний стан речей – підліток різнобічна особистість і не може зупинитися на чомусь одному.

5. Деяка ступінь свободи необхідна підліткові не менше, ніж можливість іноді знаходиться на самоті. Ніщо не повинно насторожувати батьків сильніше (в плані благополучного психічного розвитку дитини), ніж відсутність у тінейджера потреби у свободі дій та слів.

6. Агресія підлітка, спрямована на оточуючих – це відображення підсвідомої агресії по відношенню до самого себе, так само як і любов до оточуючих неможлива без любові і поваги до власного “я”. Ці почуття формуються у підростаючої людини під впливом батьківських емоцій по відношенню до неї.

Фактично, саме батьки є першопричиною дитячої агресії, так чи інакше формуючи у дитини стійке почуття провини і сумніви у власній значущості через відсутність підтримки і уваги. Почуття провини руйнівно і для дітей, і для батьків.

Як висновок, пропонуємо батькам вивчити 4 основних правила спілкування з дитиною-тінейджером:

– Не читайте лекції. У вас є 60 секунд перед тим, як увага дитини відключиться.

– Тримайте вухо гостро. Слухайте спокійно, не перебивайте тінейждера своїми зауваженнями. Замість цього задавайте короткі уточнюючі питання, типу: “Чому, ти думаєш, вона це сказала?”, або “І що ти з цього приводу думаєш?”, щоб показати, що ви уважно слухаєте і краще зрозуміти його емоції.

– Використовуйте мову тіла. Ви можете здатися розлюченого, навіть якщо це не так. Не стійте над підлітком, коли він сидить, і не складайте руки в боки.

– Влаштовуйте сімейні вечері. Діти, які регулярно проводять час з сім’єю, рідше потрапляють в неприємності і краще вчаться в школі. Крім того, як би там не було, ваша дитина потребує вас.